01.08.-31.12.2018: Krása z vosku

Mestské kultúrne centrum Žiar nad Hronom Vás pozýva na výstavu  zbierky Mgr. Petra Mosného

KRÁSA z VOSKU Dobové voskové  artefakty

1. august – 31. december 2018

MsKC, Ul. SNP 119 Žiar nad Hronom

Vstup voľný! Otvorené: PO – PIA od 8:00 do 20:00 h, SO – NE  počas premietania Kina Hron

Informácie: A. Kršiaková, 0915 727 066

www.mskcentrum.sk

Krása z vosku

Vystavená časť súkromnej zbierky artefaktov z vosku  prezentuje ukážky dobových  predmetov z 19. a  20. storočia. Zaujímavé je umelecké  prevedenie a funkčnosť  materiálu. Jednotlivé komplexy vystavených exemplárov predstavujú oblasť sakrálnej tvorby, ktorá sa uplatňovala tak v domácnosti ako aj v liturgii. Nachádza sa tu väčšia časť funkčných sviečok, ktoré upútajú svojou výzdobou a bohatou ornamentikou, patria k nim aj vosky drobných plastík s témou vína.

Medzi výrobky vytvorené len pre reprezentačné účely s ozdobnou funkciou sa zaraďujú z vosku vytvorené obrazy. Niektoré sú celo voskové aj z rámom, niektoré sú osadené v drevenom ráme a vyzdobené farebným voskom. Medzi tento druh  patria aj toaletné dózy a ozdobné vosky s témou kvetín a rastlín. Samostatnou skupinou sú ploché odliatky slúžiace ako formy, nástenné ozdoby, pečate a erby miest. K najstarším patria ploché plakety s tematikou postáv a väčší odliatok, na ktorom je zobrazený motív predávania pluhu otcom synovi, ako prejav preberania starostlivosti o rodinu a zem.