12.5.–10.8.2017 Soňa Bezúchová: PALIČKOVANIE

Pre veľký záujem návštevníkov z celého Slovenska je výstava predĺžená do 10. augusta 2017

Mestské kultúrne centrum v Žiari nad Hronom vás pozýva na autorskú výstavu obrazov, šperkov, dekoratívnych a úžitkových predmetov

Soňa Bezúchová: PALIČKOVANIE

Výstavná sieň MsKC, Ul. SNP 119 ZH

12.5. – 30.6. 2017

Otvorené: Po - Pia 8:00 - 20:00 h. So –Ne počas programu kina Hron

Vstup voľný!

Informácie: A. Kršiaková, 0915 727 066

www.mskcentrum.sk

Soňa Bezúchová

*1959 Banská Bystrica

Absolventka Strednej umelecko-priemyselnej školy v Kremnici /1975 – 1979/ odbor plošné a plastické rytie kovov

Lektorka paličkovanej čipky v ÚĽUVe

Narodila som sa v Banskej Bystrici . Moja maminka pochádza zo Španej Doliny, dedinky pri Banskej Bystrici, ktorá je známa paličkovanou čipkou.  Ja som tam často chodievala k starej mame. No a s paličkovanou čipkou som rástla. Myslím, že som mala sedem rokov, keď ma stará mama naučila paličkovať. U nás doma sa vždy paličkovalo, okrem mamky a sestier sa naučil túto techniku aj môj otec. Bol výtvarne nadaný a práve on ma motivoval k tomu, aby som čipkou zhotovovala obrázky. Od začiatku som si ich sama aj navrhovala. No a paličkovaná čipka si ma získala. Keď techniku ovládate, stačí vám trocha nití a v teple obývačky sa jej môžete venovať , koľko chcete a vydržíte. V rokoch 1975 - 1979 som navštevovala Strednú umeleckopriemyselnú školu v Kremnici, odbor plošné a plastické rytie kovov. Po maturite som sa paličkovaniu začala venovať intenzívnejšie. Do paličkovaných obrazov som vkomponovala aj kovové prvky a drôtiky, ale prevažne používam nite rôznych kvalít a hrúbok. Navzájom ich kombinujem, tak vznikajú štruktúry, ktoré prekrývam alebo ukladám na seba. Niekedy si to ani neuvedomujem, no pri kreslení predlohy sa mi akoby samé tisli na papier. Rada pri tvorbe používam rastlinné a geometrické motívy, architektúru. V prírode, všade okolo nás je veľa čistých tvarov, štruktúr a farieb, ktoré vplývajú na moje podvedomie, sú mojou inšpiráciou. V myšlienkach si vytvorím kompozíciu, stále nad ňou premýšľam, dotváram,  aby  bola  technicky - paličkovaním realizovateľná. Predstavujem si ju vo farbe, skicujem na papieri a postupne vzniká obraz.    Potom začnem paličkovať. Už pri realizácii jedného obrazu súčasne premýšľam nad druhým. Je to akoby nekončiaci proces. Tak vznikajú jednotlivé série obrazov. Mám rada farebný svet, preto aj moje obrazy sú farebné. Vytvorila som si vlastný pohľad na paličkovanú čipku, a tú ako umelecké dielo – obraz ponúkam divákovi. Okrem obrazov zhotovujem paličkovaním aj šperky, úžitkové a dekoratívne predmety. Svoje skúsenosti odovzdávam v ÚĽUVe  ako lektorka paličkovanej čipky.

Pri práci používam nite rôznych kvalít a hrúbok, navzájom ich kombinujem, tak vznikajú štruktúry, ktoré prekrývam alebo ukladám na seba. V myšlienkach si vytvorím kompozíciu, stále nad ňou premýšľam, dotváram, aby bola technicky – paličkovaním realizovateľná. Predstavujem si ju vo farbe, skicujem na papieri a postupne vzniká obraz. Rada pri tvorbe využívam rastlinné a geometrické motívy, architektúru. V prírode, všade navôkol je veľa čistých tvarov, štruktúr a farieb, ktoré vplývajú aj na moje podvedomie.

Samostatné výstavy:

Florinov dom Dolný Kubín 2012

Horehronské múzeum Brezno 2012

Galéria v podkroví  Banská Bystrica 2013

Galéria Jozefa Kollára  Banská Štiavnica 2014

Účasť na súťaži Kruhy na vode 2010

Účasť na súťaži Kruhy na vode 2012

Účasť na 5. celoslovenskej súťažnej výstave neprofesionálnej textilnej tvorby - hlavná cena

Účasť na 6. celoslovenskej súťažnej výstave neprofesionálnej textilnej tvorby - hlavná cena