BEER FEST JE ZA DVERAMI

V sobotu 19. augusta sa v Parku Štefana Moysesa uskutoční 5. ročník obľúbeného podujatia Beerfest. Jeho súčasťou bude opäť aj súťaž vo varení najlepšieho žiarskeho gulášu. Počas tohto ročníka si však určite nenechajte ujsť koštovku pív, ktoré pripravujú malé pivovary.

Malé pivovary sú výnimočné tým, že varia pivo z vášne. „Je medzi nimi veľká konkurencia a skutočne sa musia snažiť, aby prežili na tak malom trhu,“ vysvetľuje Zuzana Balážová zo žiarskeho Mestského kultúrneho centra a približuje, na aké pivo sa teda návštevníci festivalu môžu tešiť: „Pozvané pivovary robia pivá naozaj rôzne, od výmyslu sveta. Ak vám teda prestali chutiť tie od tradičných veľkovýrobcov, navštívte náš Beerfest, kde môžete objaviť chute piatich minipivovarov z rôznych kútov Slovenska.“ Ako nám ďalej Zuzana Balážová potvrdila, do Žiaru prídu Preuger z Prievidze, Sálus z Tatranskej Lomnice, Hellstork z Myjavy, Damian Beer&ale z Bratislavy a Hop Grup z Nitry. Ceny piva budú rôzne, záležať bude, či to bude ležiak alebo špeciál. Je však potrebné pripraviť sa na to, že pollitra chutnejšieho nápoja nekúpite za euro, ale bude treba si priplatiť. „Pivá budú stáť približne od 1,20 eura vyššie,“ konkretizuje Zuzana Balážová s tým, že pivá z minipivovarov chutia inak, pretože každé má svoju inú vodu, ktorá je významným nositeľom charakteru chuťových vlastností piva.

Ochutnajte najlepší žiarsky guláš

Ak máte radi dobrý kotlíkový guláš, tak popri kvalitnom pive si prídete na svoje. Súčasťou Beerfestu bude totiž opäť aj súťaž o najlepší žiarsky guláš. „Tímy, ktoré chcú súťažiť, sa môžu prihlásiť do 14. augusta v žiarskom Mestskom kultúrnom centre alebo e-mailom na adrese: zcbalazova@gmail.com. Zatiaľ máme prihlásených 12 družstiev, konkrétne sú to mesto Žiar nad Hronom (výťažok z predaja svojho gulášu venuje na dobročinný účel, konkrétne na finančnú pomoc dlhodobo ťažko chorej občianke mesta), autoškola LUTO - Bitala, Krčma u suseda, Žiarski poslanci, ZARAZ, SAKON, Motorkári, Vlci Handlová, Janko Kulich & Kolegium, Čaprnkovci, Basketbalový tím a Nemocnica,“ vymenúva súťažiacich Zuzana Balážová. Oficiálne zapálenie ohňov pod kotlinami je naplánované na 12.00 hodinu, ale súťažiaci si suroviny budú pripravovať už dopoludnia. S degustáciou gulášov sa začne po 15-tej hodine a hodnotiť bude porota zložená z jedného umelca, ktorý vystúpi v programe, z jedného diváka a profesionálneho kuchára. „Počas varenia je pripravený pódiový program, v ktorom od 12.00 do 15.00 hodiny vystúpi česká country skupina Countrio, od 16.00 do 19.00 hodiny zahrá Edo Klena a na záver, od 20.00 do 23.00 hodiny, kapela Rock is back,“ spresňuje ďalej Balážová. Pre tých, ktorí budú skôr hladní a nechce sa im čakať na dovarenie gulášov, občerstviť sa môžu v stánkoch, kde nebudú chýbať rôzne grilované jedlá. Najmenší návštevníci festivalu sa zase môžu vyšantiť na nafukovacej šúchale alebo povoziť na koňoch. Počas Beerfestu budú pripravené aj tradičné či netradičné súťaže pre dospelých, ako napríklad pivné súťaže, súťaž v jedení párkov a čili papričiek, silácke súťaže, krájanie cibule, o najdlhšiu zemiakovú šupku, beh v lodičkách a mnoho ďalších. „Chceme, aby sme spolu vytvorili žiarske rekordy,“ uzatvára Zuzana Balážová.

Pokyny pre súťažiacich

• Ocenené budú 3 najlepšie guláše a najlepší tím.
  • Oficiálny počet členov je 5, pomocníkom v kuchárskych tímoch sa medze nekladú.
  • Každý tím varí minimálne 20 l.
  • Každý súťažiaci tím si musí zabezpečiť:
    • kotlinu s kotlíkom na varenie gulášu,
    • potrebné suroviny,
    • inventár k vareniu i podávaniu gulášu (plastové misky, chlieb, lyžice),
    • bandasky na vodu.
  • Organizátori zabezpečia:
    • vrece dreva a papier (drevo bude k dispozícii aj na palete, keby vrece došlo),
    • pitnú vodu (hadicovým prívodom),
    • jeden pivný set k príprave gulášu so slnečníkom.

Každý tím bude mať vopred pridelené miesto, kde bude variť guláš. Guláš sa môže predávať návštevníkom akcie za jednotnú cenu 1 euro po slávnostnom vyhodnotení.