Výstava I.Fabóková a J. Mráz

Mestské kultúrne centrum v Žiari nad Hronom vás pozýva na autorskú výstavu

Ivica Fabóková, maľba, kresba & Jozef  Mráz, kované plastiky

Výstavná sieň MsKC, Ul. SNP 119 ZH

1.12.2016. – 22.1. 2017

Otvorené: Po - Pia  8:00 - 20:00 h. So –Ne počas programu kina Hron

Vstup voľný!

Informácie: A. Kršiaková, 0915 727 066

www.mskcentrum.sk

IVICA FABÓKOVÁ

Narodila som sa v roku 1967 v Žiari nad Hronom.

Kresleniu a maľovaniu som sa venovala už v detstve  -  na hodinách výtvarnej výchovy. Povinne a bez nadšenia. Na chuť som im prišla až počas štúdia na pedagogickej fakulte. Za chrbtami spolutrpiacich som machlila cez každú možnú prednáškovú hodinu. Kresliarsky blok a ceruzka sa stali nevyhnutnou výbavou mojich kabeliek. Prekreslila som sa až k  (prekvapivo) úspešnému absolvovaniu a titulu Mgr. Začala som učiť na prvom stupni základnej školy. Učím doteraz, no vysoká škola vo mne zanechala pevné zlozvyky, takže prestávky, porady či školenia doteraz trávim hlavne „kreslením“ poznámok. Inokedy akosi chýba čas.

Po prekročení istej vekovej hranice som sa neskutočne tešila:

Konečne som bola dosť stará na to, aby som mohla absolvovať Univerzitu tretieho veku, jednoznačne odbor Maľba a kresba.

Konečne som mala vyčlenený čas len a jedine pre kreslenie.

Tieto hodiny, ktoré sme trávili v skupine ďalších podobne „postihnutých“, mi dali chuť tvoriť i formáty väčšieho, než kabelkového vydania. A tak sa občas môj byt mení na ateliér. Najvhodnejšie podmienky mám pri zdroji vody nevyhnutnej na čistenie štetcov a varenie kávy. Preto hovorím, že moje obrazy je vlastne také „kuchynské umenie“.

Maľujem pre seba. Pre oddych, pre relax, pre odreagovanie... To vysvetľuje istú rôznorodosť v mojich prácach. Snaha „nekradnúť“ cudzie námety ma priviedla k foteniu, ktoré sa postupne premenilo na samostatný koníček. Technické pojmy z fotografovania mi však doteraz nič nehovoria.  Mrzí ma to, no polepším sa, sľubujem!

Od roku 2004 sa priebežne zúčastňujem regionálnych súťažných výstav neprofesionálnych výtvarníkov Jarný salón. Moje  práce boli odbornou porotou hodnotené od čestných uznaní až po rôzne stupne  ocenenia. V rokoch 2007 a 2008 som postúpila až do celoštátneho kola súťaže Výtvarné spektrum, ktoré organizuje Národné osvetové centrum Bratislava.

Svojimi kresbami som ilustrovala Antológiu  literárnej súťaže TAK PÍŠEM JA 2007.

JOZEF MRÁZ

Narodil som sa 25. septembra 1961. Základnú školu, ľudovú školu umenia - odbor výtvarná výchova, gymnázium a detské roky som ukončil v Žiari nad Hronom. Vzťah k prírode ma  doviedol na Lesnícku fakultu VŠLD vo Zvolene. Po jej absolvovaní  som sa zamestnal v Štátnych lesoch -  medzitým  rok základnej vojenskej služby v Jihlave -  a koniec bezstarostným časom.

Prišla Janka... potom Jakub...  ešte Juraj... a poľovníctvo... a kynológia... a v deväťdesiatych rokoch platonický záujem o kováčstvo. V novom tisícročí mi otec sprevádzkoval starú vyhňu, kde mi bratranec Paľo pomohol pri prvých kováčskych pokusoch. Som fascinovaný tvárnosťou žeravého železa, búcham, skúšam, opravujem (au, to železo páli, radšej  si beriem rukavice)...

Prvý krát som sa odvážil odprezentovať  svoju tvorbu v roku 2007 na regionálnej súťažnej  výstave neprofesionálnej  výtvarnej tvorby  Jarný salón v Žiari nad Hronom,  postúpil som na krajskú výstavu Výtvarné spektrum v Banskej Bystrici. Moja kovaná plastika mala úspech na krajskom aj celoslovenskom kole. Od toho roku sa  pravidelne zúčastňujem tejto súťažnej prehliadky amatérskych výtvarníkov. Povzbudivé aj zaväzujúce sú ocenenia a uznanie poroty na regionálnej, krajskej alebo celoslovenskej úrovni. Zatiaľ mi na kováčstvo neostáva dostatočný priestor (ešte vždy musím vstávať do roboty), ale vo vyhni sa snažím ísť svojou cestou. Ešte sa musím veľa učiť,  aby som bol spokojný so zhmotnením neobvyklého pohľadu na neobvyklé témy.