24.05.-31.08.2018:Dávid & Ivan Popovič

Mestské kultúrne centrum Žiar nad Hronom a autori Vás pozývajú  na multimediálnu výstavu – živá kniha

DÁVID a IVAN POPOVIČ: MAŤ TAK O KOLIESKO VIAC!

24. máj - 31. august 2018
MsKC ŽIAR NAD HRONOM/Výstavná sieň/Letný dom Park Š. Moysesa

Vernisáž: štvrtok 24.5. o 16:30 h za účasti účinkujúcich autorov.

Vstup voľný! MsKC je otvorené: PO – PIA od 8:00 do 20:00 h a SO – NE počas premietania Kina Hron
Letný dom je otvorený od13:00 do17:00 h (mimo pondelka) Informácie: A. Kršiaková, 0915 727 066

Dávid & Ivan Popovič / Mať tak o koliesko viac!

- multimediálna výstava 2017 - 2018
- 52-dielny animovaný seriál v koprodukcii s RTVS 2002 - 2015
- knižka vydavateľstva IKAR 2017

Z pôvodne útlej knižky o vynálezoch 20. storočia vydanej v roku 2001 sme nakrútili v koprodukcii s RTVS 52-dielny animovaný seriál. Vznikol v rokoch 2002 až 2015 a k jeho dokončeniu prispelo tiež Ministerstvo kultúry SR a Audiovizuálny fond. Je to najväčší animovaný projekt v novodobých dejinách slovenskej animovanej tvorby. Veselý animovaný seriál mapuje vážne vynálezy 20. storočia. Drží sa faktov, no nechýba mu humor a nadhľad. Príťažlivosť seriálu zvyšuje aj nevšedné využitie viacerých animačných postupov - od klasickej animácie po počítačové techniky. Každý diel seriálu sa venuje jednému z vynálezov 20. storočia. Sú to vynálezy, ktoré používame s takou samozrejmosťou, ako keby tu boli odjakživa. Ale ony - neboli! Patria k nim žiarovka, teflón, guľôčkové pero, vysávač, ale aj platobná karta, padák či počítač. Dnešná podoba knihy Mať tak o koliesko viac!, ktorá je aj súčasťou výstavy, vyšla v reedícii vo vydavateľstve IKAR v máji roku 2017. Je obohatená o množstvo obrazového materiálu, ktorý sme pri výrobe filmu počas trinástich rokov nazhromaždili. Dobové rytiny, unikátne fotografie, koláže, kresby, animácia... Zostávalo však ešte stále veľa materiálov, ktoré sa nedostali ani do televízneho seriálu, ani do knižky. Rekvizity, pracovné materiály, pohľady do zákulisia výroby seriálu. Rozhodli sme sa preto pripraviť výstavu, kde by boli prepojené všetky zložky do jedného celku. Vďaka spolupráci RTVS, vydavateľstva IKAR a Medzinárodného domu umenia pre deti Bibiana v Bratislave bola v lete roku 2017 prvýkrát inštalovaná výstava Mať tak o koliesko viac! v BIBIANE. Súčasťou výstavy je aj 13 dielov rovnomenného televízneho seriálu upravených špeciálne pre výstavu do troch vysielacích blokov. Vďaka záujmu NBS - Múzea mincí a medailí sa táto multimediálna výstava na jar 2018 premiestnila do galerijných priestorov múzea v Kremnici a teraz v lete zažiari v galérii Mestského kultúrneho centra v Žiari nad Hronom. Celý projekt je orientovaný rodinne. Naším zámerom je, aby sa deti pýtali a aby im rodičia odpovedali. Aby okrem zábavy a poučenia aj spolu komunikovali. Je to zvlášť veľká výzva v dnešnej dobe, keď mobilné technológie vzdialených ľudí zbližujú, ale ľudí blízkych navzájom od seba vzďaľujú. Poďme spolu odpovedať na zvedavé detské otázky. Vyplatí sa to všetkým!

Aj medzi návštevníkmi tejto výstavy - deťmi alebo ich súrodencami či rodičmi, sa nachádzajú vynálezcovia...

(Grafik by v skladačke pre návštevníkov mohol urobiť rámček pre budúcu kresbičku, pod ktorou bude napísané:)

A tento vynález som vymyslel ja!

Doterajšie ocenenia za TV seriál:

Mrakodrap - Prémia Igric (Trenčianske Teplice, 2003)

Žiarovka - 2. cena v "nonfiction category" Prix Jeunesse International, Mníchov, 2004

Guľôčkové pero - Prémia Igric, Bratislava, 2005

Plasty - Envirofilm, Banská Bystrica, 2011

Prémia Igric za scenár pre TV seriál, Bratislava, 2012

„Kvalita v celosvetovej detskej televíznej tvorbe“, Prix Jeunesse International, Mníchov, 2016

Ocenenie za knihu:

Zlatý Gunár v kategórii „literárne diela“, Kremnica, 2017

Panta Rhei Awards 2017 - Nominácie Slovenská detská kniha roka 2017

a Slovenský knižný debutant 2017 (Dávid Popovič)