Dnes je 22.04.2021, meniny má Slavomír.

Galéria J. Považana

Patrí medzi stále expozície v MsKC.
Kolekcia 36 obrazov, ktorú venoval svojmu rodisku významný slovenský insitný maliar - rodák zo Žiaru nad Hronom je sprístupnená na požiadanie v budove Mestskej knižnice v prístavbe MsKC.

Maľovanie bolo pre Július Považana oddychom po namáhavej práci detského lekára v Banskej Štiavnici a v Krupine. Jeho obrazy sa nachádzajú v Slovenskej národnej galérii, v galériách v Nemecku, Švajčiarsku, Francúzsku, vo viacerých súkromných galériách v Európe a USA, ako aj v súkromných zbierkach po celom svete.
MUDr. Július Považan sa narodil 9. augusta 1926 v Žiari nad Hronom a umrel 21.februára 2011 v Krupine, kde posledné roky žil.
Gymnaziálne štúdia absolvoval vo Zvolene a lekárske štúdia na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Jeho kariéra štartovala od detského lekára, cez post primára detského oddelenia až po riaditeľa nemocnice s poliklinikou. Insitnému maliarstvu sa začal venovať ako dvadsaťsedemročný. Motívom jeho raných prác boli reálie z jeho rodnej obce Svätý Kríž, z Banskej Štiavnice a Krupiny.
Po úspešných výstavách na Slovensku a v Čechách začal vystavovať aj v zahraničí (Švajčiarsko - Zürich a Morges, Francúzsko - Paríž, Poľsko - Nowy Sącz, Maďarsko - Budapešť, Fínsko - Helsinki, Švédsko -Štokholm, Nórsko - Oslo, Nemecko - Mníchov, Brusel a iné). V roku 1988 vystavoval v Mirbachovom paláci v Bratislave až 156 obrazov. Aj svojmu rodisku v roku 2001 venoval kolekciu 36 obrazov a svoju existenciu tak začala Galéria Júliusa Považana, ktorá je v súčasnosti inštalovaná v priestoroch prístavby MsKC.

 

Nájdete nás na Facebook-u