MÁME NOVÚ RIADITEĽKU

Mestské kultúrne centrum v Žiari nad Hronom bude od 1. marca viesť nová riaditeľka. Stala sa ňou Michaela Pribilincová, ktorá doteraz v meste pôsobila ako koordinátorka práce s mládežou.

Michaelu Pribilincovú na post riaditeľky MsKC zvolila výberová komisia spomedzi troch uchádzačov. Kultúru v našom meste chce zatraktívniť a oživiť aj vďaka rôznym projektom. Michaela Pribilincová: „Mám veľa plánov a nových nápadov. Čas ukáže, čo bude možné zrealizovať a čo nie. Pravdaže, pozriem sa aj do histórie našej kultúry - čo bolo úspešné, čo fungovalo a prečo to prestalo ísť. To, čo sa bude dať, to obnovíme," sľubuje. Nová riaditeľka chce reagovať aj na nové trendy: „Viac by som chcela obnoviť domácu kultúru a priniesť niečo nové aj do kina. Nejaké projekty sú už rozrobené a verejnosť o nich budeme určite informovať."

Tradičné podujatia, akým je aj City Fest, chce nová riaditeľka v meste zachovať aj naďalej. Otáznik však visí napríklad nad každoročným Mestským plesom, ktorý v posledných rokoch zaznamenáva čoraz nižšiu návštevnosť a tento rok bol dokonca pre malý záujem úplne zrušený. „City Fest plánujeme usporadúvať aj naďalej, chceme však do neho priniesť nejaké novinky, aby to nebolo také rutinné. Nad realizáciou Mestského plesu sa budeme musieť zamyslieť. Buď ho urobíme ako benefičné podujatie alebo do toho vnesieme nejaký tematický prvok, aby to bolo lákavé pre ľudí. Možno na jeho realizáciu oslovíme nejakú firmu. To však ešte v tejto chvíli neviem presne povedať," vysvetľuje Michaela Pribilincová.

V poslednom období sa stalo, že pre nízky záujem verejnosti sa zrušilo hneď niekoľko podujatí. Nová riaditeľka chce preto zistiť, čo je pre Žiarčanov atraktívne a aké podujatia by radi navštívili. „V prvom rade budeme musieť verejným prieskumom zistiť, o čo majú ľudia záujem a ponúknuť im to, čo si naozaj želajú. Možno pripravíme pravidelné nedeľňajšie vysielanie pre deti s rodičmi a spravíme z týchto vysielaní tradíciu. Aby ľudia vedeli, že v týchto dňoch sa to koná a aby nemuseli sledovať program, kedy čo bude," konkretizuje riaditeľka.

Fungovanie Mestského kultúrneho centra sa vo veľkej miere odvíja najmä od rozpočtu z mesta. Nová riaditeľka sa však neplánuje spoliehať iba na tieto finančné prostriedky. „Vďaka tomu, že už mám skúsenosti s projektovou činnosťou, plánujem na rôzne aktivity a podujatia získať financie i mimo rozpočtu mesta. Už v tejto dobe sme podali tri veľké projekty na rozvoj kultúry, takže verím, že niečo z toho vyjde a budeme mať k dispozícii viac financií."

Ak bude MsKC na čele s novou riaditeľkou v získaní financií z projektov úspešné, Žiarčania sa môžu tešiť na niekoľko noviniek, ktoré doteraz v meste absentovali. „V Mestskom kultúrnom centre chceme spraviť pracovné dielne s detským kútikom. Chceme tak spájať rôzne generácie a poskytovať pozitívne vzory pre deti a mládež. V pláne máme aj vytvorenie zážitkových izieb, čo by bola preventívna metóda proti predsudkom," vysvetľuje ďalej Michaela Pribilincová, ktorá ako bývalá koordinátorka práce s mládežou bude spolupracovať aj so svojím nástupcom: „Nového koordinátora práce s mládežou si presuniem pod svoje krídla. Aj vďaka tomu si budem môcť túto prácu viesť smerom, ktorý som ako koordinátorka naštartovala. To je aj jedna z mojich priorít - prepojiť mládež s kultúrou," dodáva na záver.