ROZHOVOR S DRAMATURGOM

ROZHOVOR S DRAMATURGOM

Mestské kultúrne centrum na niekoľko mesiacov utíchlo. Život sa do neho vrátil teraz, keď sa otvorilo očkovacie centrum. To však nenahrádza kultúru a umelecký život, ktorý do takýchto priestorov patrí. Ako a čím dnes žijú pracovníci Céčka? Aké projekty sa chystajú v tomto roku? Rozprávali sme sa s producentom Jankom Kulichom.

V akom režime dnes funguje celé MsKC - čo robia zamestnanci, keď sa nekonajú žiadne podujatia?

Počas pandémie, kedy je MsKC zavreté, prebiehajú rôzne rekonštrukcie priestorov. Rekonštruovali sa pánske i dámske toalety na prízemí, vo Výstavnej sále sme nahradili plechový strop kazetovým a vstupné dvere vymenili za presklené, aby bolo už z chodby vidieť, čo v sále prebieha. Samozrejme, že jednotlivé priestory a chodby sa maľovali a upratovali. Opravovala sa technika, káble. Časť zamestnancov však je od začiatku roka doma na 80 %.

Vieme povedať, aké straty zaznamenalo MsKC - či už za minulý rok, alebo aj teraz, tým, že sa nekonalo veľa hlavných podujatí?

Zaznamenali sme obrovský pokles príjmov. Naše MsKC bolo v minulosti veľmi úspešné a väčšina titulov, ktoré sme uviedli, bola vypredaná vopred. Vďaka ziskom z týchto komerčných akcií sme dokázali hradiť menšie stratové akcie, nové akcie... Verím však, že tento rok ešte vieme zachrániť a že môže byť úspešný.

Počas pandémie ste prišli s možnosťou pozrieť si koncerty online. Takto bola fašiangová veselica, koncert Sitňanu, pripravuje sa Skoromájová veselica. Aké sú odozvy a koľko ľudí si priemerne pozrelo tieto online koncerty? V komentároch sa dokonca objavovali odkazy, že sa pripojili a pozerali aj ľudia z Kanady, čiže potešili ste nielen Žiarčanov. Čo pre nich najbližšie chystáte?

Museli sme robiť kultúru. Kultúra je naša práca a vaša zábava. Preto sme prišli s vianočnými koncertami v meste a od nového roku, kedy to už nebolo možné, sme pripravili sériu online podujatí. Každý mesiac jednu. Doposiaľ sme realizovali dve a obe mali veľký divácky ohlas, keď ich sledovala tisícka divákov zo Žiaru, z okolitých obcí, miest, ale aj z Kanady či Philadelphie. S divákmi sme si počas online podujatí písali cez chat, a tak to bolo veľmi živé. Streamovanie koncertov nás opäť veľa naučilo. Každá z akcií priniesla nášmu facebooku niekoľko stoviek nových fanúšikov, čo nám pomôže v ďalšej propagácii. Najbližšie pripravujeme stream Prvomájovej veselice so skupinou Akropola v sobotu na 1. mája od 20.00 do 22.00 hodiny na našom FB konte. V súčasnosti tiež finišujú prípravy na májovú online sériu koncertov v spolupráci s Regiónom Gron.

Pravdepodobne druhý rok po sebe prídu Žiarčania o veľké podujatia ako sú City fest, jarmok - to všetko sú podujatia, kde participuje produkcia MsKC. Neuvažovali ste nad nejakou alternatívou, ako uspokojiť diváka „hladného“ po kultúre aj v tomto smere?

Bohužiaľ, City fest aj jarmok čaká rovnaký osud ako minulý rok. Budeme si musieť poradiť bez nich, avšak aj v minulom roku sme prišli s viacerými letnými akciami. Akonáhle to situácia dovolí, akcie budú povolené a limit bude aspoň 500 - 1000 divákov, pripravíme na každý letný víkend jednu exteriérovú akciu v parku či na námestí. Verím, že sa podarí urobiť obľúbené podujatia Víno v parku, Beer fest či festival pre deti.

Je ťažké dopredu hovoriť, čo všetko bude možné organizovať, keďže nevieme, aké opatrenia budú o mesiac, o dva. A to sú práve mesiace, kedy sa začína vo veľkom koncertovať. Prenesme sa však do možnosti, že opatrenia povolia organizovať podujatia s možno obmedzeným počtom divákov, čo by ste boli schopní pripraviť z toho, čo sa bežne koná v Žiari, resp. čo z toho, čo ste mali naplánované by bolo možné organizovať?

My sme pripravení zorganizovať akékoľvek menšie podujatie. Otázkou je, či budú povolené akcie s občerstvením, čo by znamenalo, že diváci si budú pri konzumácii dávať dolu rúška. Toto bude dosť kľúčové, pretože letný koncert alebo podujatie bez jedla a pitia si asi nedokáže predstaviť nikto. Určite chceme pripraviť sériu letných podujatí a vynahradiť Žiarčanom to, čo zameškali.

Máte informácie, ako funguje kultúra v Žiari mimo MsKC? Čo robia umelci, ktorí boli zvyknutí koncertovať alebo ktorí napr. vystavovali obrazy, fotografie a podobne?

Situácia na Slovensku je takmer všade rovnaká. Nikde sa nič nerobí, iba tí najaktívnejší robia streamy koncertov a predstavení. Na kultúru sa úplne zabudlo, a preto bude aj ako posledná uvoľnená. Mám však informácie o kluboch, ktoré pandémiu neprežili a dokonca aj o mestských oddeleniach kultúry, ktoré boli zrušené. Som preto veľmi rád, že my máme podporu mesta a môžeme z času na čas ľudí prekvapiť a potešiť bláznivým nápadom pod oknami.

Najvýraznejším zoskupením medzi žiarskymi umelcami je Kolegium, ktorého ste lídrom. Pripravili ste videoklip, máte už naplánované koncerty na leto, dokonca v Čechách. Bolo ťažšie sa presadiť v tomto období, alebo práve naopak, bolo viac príležitostí?

Pre všetkých je to veľmi ťažké. Naša skupina má to šťastie, že má veľa pozvánok a ponúk. V minulom roku sme prišli o desiatky hraní doma i v Čechách. V tomto roku sa nám už organizátori ozývajú a termíny sa plnia. Je to však predčasné. Nikto nevie čo bude. Treba byť pripravení hrať aj nehrať.

Momentálne „spí“ aj Kino Hron. Ak sa znova otvorí, nemáme sa obávať toho, že by bol nedostatok filmových titulov? Čo si určite Žiarčania pozrú a čo si určite nemajú nechať ujsť?

Kino to bude mať veľmi ťažké, keďže pandémia je celosvetová a zasiahla celý filmový priemysel. Premiéry prešli na streamovacie kanály. Filmov však bude dosť. Určite to ešte chvíľu potrvá, ale aj v rámci dramaturgie kina máme viacero nápadov.

Partneri

atv.jpg
nemak_nove_logo.jpg
nasziarlogo.jpg
logo_mestske-noviny.jpg
logo_ziarnadhronom.svg
ziar24_sk.png