SKVELÝ ČLÁNOK O KINEMATOGRAFE ZO ŽIAR 24

SKVELÝ ČLÁNOK O KINEMATOGRAFE ZO ŽIAR 24

Bažant Kinematograf v Žiari: Pikošky, o ktorých netušíte

/PR/ 25. júna odštartovali svoju cestu po Slovensku dva autobusy Bažant Kinematograf. Jeden z nich sa zastavil po križovaní Slovenska aj v Žiari. Od štvrtka až do nedele premietne celkovo štyri celovečerné filmy. My sme boli na návšteve u trojčlennej posádky autobusu a zisťovali sme, ako to vyzerá v zákulisí, resp. pod kapotou.

Technika minulosti
Možno si mnohí z vás mysleli, že filmy sú premietané modernou projekciou. Omyl. Posádka autobusu je počas celého premietania v pozore, pretože filmy sú natočené na klasické 35mm kotúče. Jeden večerný film sa skladá z piatich takýchto kotúčov. Tie sa musia počas filmu šikovne vymieňať tak, aby si to divák nevšimol.

Obraz na plátno sa dostane pomocou veteránskej mašiny, s akou sa premietalo pred digitalizáciou filmov aj v kinách.

Kuriozitka na diaľnici
Bažantský autobus bol vyrobený v roku 1968 a od vtedy prešiel rôznymi úpravami. Bol prispôsobený nielen na premietanie, ale aj spanie a prípadne varenie. Každý rok mimo sezóny prebieha kontrola stavu autobusu a následne opravám toho, čo sa cez leto pokazilo.

Samozrejme, že starší vzhľad autobusu láka policajtov na cestné kontroly. Pri jednej kurióznej kontrole policajti odstavili autobus z diaľnice, lebo menším nedopatrením mali v papieroch zapísanú maximálnu rýchlosť 60km/h. Na diaľnici jazdí 80 až 85km/h. „Videl som ho ísť aj 90, ale to bolo maximum," priznal člen štábu Daniel Móri.

Autobus má spotrebu nafty 40 až 60 litrov na 100 kilometrov.

Rušné noci
Keďže autobus v každom meste parkuje v centre, resp. na námestí, členovia posádky nie sú ukrátení ani o rušnejšie noci. Daniel Móri si spomenul na noc v Trnave, kde futbaloví fanúšikovia po jednom vydarenom zápase obúchali autobus.

Najkrajšie spomienky má Daniel s pred dvoch rokov, kedy absolvoval východnú trasu Slovenska, kde na jedno predstavenie prišlo okolo 1200 divákov: „Ľudia sedeli úplne všade - pred plátnom, za plátnom a dokonca na desať metrovom múre."


Bažant Kinematograf je filmový festival českého a slovenského filmu, ktorý už desať rokov prináša ľuďom premietanie pod holým nebom. Toto leto majú dva autobusy v pláne navštíviť 35 slovenských miest, v ktorých predstavia filmy ako Dom, Cigán, Czech Made Man, Nevinnosť alebo Perfect Days. Pred každým filmom premietajú aj krátke filmy z VŠMU alebo amatérske filmy.


Kompletný program pre Žiar

Premietať sa bude na žiarskom námestí, s približným začiatkom o 21. hodine. Všetko ale závisí od času zotmenia a počasia.

16. 8. 2012 Dom /SR,ČR/ Príbeh nedokonalého muža snívajúcom o dokonalej rodine, rebelujúca dcéra snívajúca o niečom inom.

17. 8. 2012 Perfect days /ČR/ Aj ženy majú svoje dni.

18. 8. 2012 Czech Made Man /ČR/ Česká komédia o tom, že kto nič nerobí, nezarobí.

19. 8. 2012 Nevinnosť/ČR/ Láska je vina, ktorej sa nikdy nezbavíš.

Autor: Katarína Štecáková, Žiar 24

Partneri

atv.jpg
nemak_nove_logo.jpg
nasziarlogo.jpg
logo_mestske-noviny.jpg
logo_ziarnadhronom.svg
ziar24_sk.png