Na slovíčko s dramaturgom MsKC ...

Na slovíčko s dramaturgom MsKC ...

Od januára tohto roku sa staronovým dramaturgom Mestského kultúrneho centra v Žiari nad Hronom stal Marián Vojtko. Rozhodli sme sa ho teda vyspovedať, aby sme mali istotu, že kultúra v našom meste bude v tých správnych rukách.

Je vaša práca v našom meste naozaj až takou veľkou novinkou?

Marián Vojtko: ,, Pre MsKC ZH pracujem už dva roky, konkrétne od septembra 2010. Pred týmto dátumom som v ZH zorganizoval napríklad koncert skupiny Polemic a hostí. Počas môjho viac ako dvojročného pôsobenia v ZH kultúre som mal v prvom rade za úlohu stabilizovať rozpočty jednotlivých produkcií MsKC, so snahou o zachovanie kvality tradičných akcií. Dramaturgicky som tak stál za dvoma poslednými ročníkmi City Festu, kultúrneho programu ZH Jarmoku, Dňa zdravia a športu, Made in ZH ... Zároveň som priniesol novú filozofiu do produkcií Malej scény, ktorá znie „Kultúra bližšie k vám" a ktorú sme z prostredia neosobnej sály inštitúcie, vytiahli do vhodných prostredí dvoch obľúbených podnikov Žiaru nad Hronom.

Ste starostlivým manželom, otcom dvoch synov a v neposlednom rade aj učiteľom hudby. Vašu funkciu v týchto životných rolách si všetci vieme predstaviť. Mnohí ale určite nevedia čo je úlohou dramaturga?

Marián Vojtko: ,, Náplňou mojej práce pre MsKC ZH sú tri oblasti. Jednak samotná príprava produkcií a skladanie dramaturgií jednotlivých podujatí, potom moderovanie akcií, či práca pódiového manažéra a v neposlednom rade spoločná administrácia web stránky MsKC a stránky MsKC na Facebooku, ktorú som zriadil pred viac ako rokom."

Viacerí členovia pracovného týmu, ktorý sa stará o kultúru v našom meste, nepochádzajú alebo priamo nebývajú v Žiari nad Hronom. Vieme o vás, že žijete v susednom mestečku Kremnica. Aký je teda váš vzťah k mestu Žiar nad Hronom. Ide čisto o pracovný vzťah?

Marián Vojtko: ,, V rokoch 1988 až 1992 som v ZH študoval na tunajšom Gymnáziu. Mám tu teda študentské korene a mnoho priateľov a známych práve z tohto obdobia. Neskôr som ZH vnímal ako najbližšie mesto ku Kremnici, kde žijem a pôsobím a chápem spojenie týchto dvoch miest ako vzťah okresného mesta s pracovnými možnosťami a mesta s ideálnymi podmienkami pre oddych a relax aj pre Žiarčanov. Takže vnímam môj vzťah k Žiaru nad Hronom ako citom, tak aj pragmaticky pracovne."

Mestské kultúrne centrum v Žiari nad Hronom prešlo po zvolení novej riaditeľky Michaely Pribilincovej viacerými zmenami. Aké sú vaše vízie do budúcna? Pripravujete nejaké konkrétne zmeny, novinky ? Akým oblastiam by ste sa chceli najviac venovať?

Marián Vojtko: ,, Vízie do budúcna sú úzko ovplyvňované finančnými možnosťami kultúry v každom meste. V Žiari nad Hronom cítim podporu kultúry zo strany samosprávy a preto je možné robiť kvalitnú kultúru pre všetky generácie. O toto nám ide v spolupráci s novou riaditeľkou MsKC Miškou Pribilincovou a producentom Jankom Kulichom, ktorý sa vrátil k externej spolupráci s MsKC po dvoch rokoch, s množstvom nových nápadov pre nové projekty. Ja osobne chcem aj ďalej rozvinúť Malú scénu a riadiť ju dvoma smermi. Jedným z nich je pokračovanie vo filozofii „Kultúra bližšie k vám" a druhým smerom je vytvorenie priestoru priamo v MsKC pre realizáciu menšinových žánrov, ako sú folk a jazz. Zároveň chcem spolupracovať pri tvorbe silného programu na tohtoročný City Fest, Žiarsky deň detí, športu a zdravia či ZH Jarmok, ale aj na iné osvedčené podujatia. Našou prioritou pre najbližšie obdobie je väčšie zapojenie domácich umelcov - tých známych, ale najmä tých ešte nepoznaných - do podujatí MsKC. Aj tento rok pripravujem výberovú súťaž pre amatérskych hudobníkov spojenú s City Festom pod názvom City Fest Challenge."

Marián Vojtko je významnou súčasťou nového týmu Mestského kultúrneho centra, ktorý ako pevne dúfame rozhýbe kultúru v našom meste. V priebehu nasledujúcich týždňov vám predstavíme aj zvyšných členov. Ak vás zaujíma, akým smerom bude napredovať kultúra v Žiari nad Hronom, zoznámte sa prostredníctvom našej stránky s tými, ktorí za to budú niesť zodpovednosť.

Autor: Andrea Vozárová

 

Partneri

atv.jpg
nemak_nove_logo.jpg
nasziarlogo.jpg
logo_mestske-noviny.jpg
logo_ziarnadhronom.svg
ziar24_sk.png