Rosemary Sullivanová - Stalinova dcéra

Rosemary Sullivanová - Stalinova dcéra

Nositeľka viacerých literárnych ocenení Rosemary Sullivanová prichádza s objavným životopisom Svetlany Allilujevovej, ženy odsúdenej žiť v tieni svojho otca, zlopovestného sovietskeho diktátora Josifa Stalina.

Svetlana Allilujevová sa narodila v roku 1926 a svoju mladosť prežila v časoch prudkého vzrastu moci jej otca i Sovietskeho zväzu v Kremli. O osemdesiatpäť rokov neskôr umrela ako Lana Petersová, osamelá a bez peňazí, vo vidieckej nemocnici amerického štátu Wisconsin. Všetky životy Stalinovej dcéry, ktoré vôbec po prvý raz odhaľuje táto kniha, vytvárajú fascinujúci obraz ženy, ktorá ušla na druhý koniec sveta, len aby sa zbavila stigmy svojho pôvodu.
Svetlanu jej postavenie ochránilo pred hromadným hladom a vraždením, ktorým jej otec vystavil občanov Sovietskeho zväzu, nebola však voči tejto tragédii imúnna. Prišla o takmer každého, koho milovala, vrátane svojej matky, ktorá spáchala samovraždu. Nemilosrdným čistkám jej otca padli za obeť životy jej tiet a strýkov, jej milenca poslali do trestného tábora na Sibír.
Po smrti svojho otca sa Svetlana dozvedela o rozsahu jeho ukrutnosti. Vymanila sa spod kontroly, ktorou Kremeľ aj naďalej ovplyvňoval jej život, a svojím útekom do Spojených štátov na vrchole studenej vojny šokovala svet. Pritom však doma zanechala dve deti. Ale ani pobyt v Amerike nebol pre ňu prechádzkou ružovou záhradou. Spoločenstvo Taliesin založené architektom Frankom Lloydom Wrightom, ktoré po jeho smrti riadila jeho kontroverzná tretia žena Olgivanna, jej na istý čas vytvorilo druhú rodinu: manželstvo s členom vnútorného kruhu spoločenstva Wesleym Petersom, z ktorého vzišlo jedno dieťa. Olgivanna však manipulovala ich vzťahy tak, aby z nich vyťažila finančný prospech, a manželstvo sa rozpadlo. Bez ohľadu na to, ako veľmi sa Svetlana snažila dištancovať od svojej minulosti, nikdy sa jej nepodarilo striasť sa citového a psychologického bremena, aké pre ňu predstavoval jej otec.
Vďaka prístupu k materiálom FBI, CIA a Ruského štátneho archívu, ale aj úzkej spolupráci so Svetlaninou dcérou sa Rosemary Sullivanovej podarilo vytvoriť majstrovské životopisné dielo, rozsahom impozantné, podané však s nebývalou intimitou. Stalinova dcéra zručne umiestňuje Svetlanu do širších súvislostí jej čias a prostredí, ale pritom nespúšťa zo zreteľa jej silný ľudský príbeh. Toto mnohostranné rozprávanie odhaľuje podstatu jedného brutálneho sveta a predkladá bezprecedentný pohľad na jeho osnovateľa.

Obálka : Juraj Šramko, foto Laski Diffusion/ Getty Images

Partneri

atv.jpg
nemak_nove_logo.jpg
nasziarlogo.jpg
logo_mestske-noviny.jpg
logo_ziarnadhronom.svg
ziar24_sk.png