Dnes je 19.01.2019, meniny má Drahomíra.

Žiarska slávnosť vína už túto sobotu!

15.05.2018 10:29:16 | 
Žiarska slávnosť vína už túto sobotu!

V sobotu 19. mája si prídu na svoje všetci milovníci kvalitného vína. V Parku Štefana Moysesa sa od 14-tej hodiny uskutoční Žiarska slávnosť vína, ktorou mesto nadväzuje na vinársku tradíciu Svätého Kríža.

Po tri roky bol súčasťou Žiarskeho jarmoku Festival vína, kedy slovenskí vinári prezentovali a ponúkali svoje vlastné vína. Mesto však tento rok rozhodlo, že takéto podujatie si zaslúži samostatný termín. Kultúru vína tak prenáša do Parku Štefana Moysesa. „Chceme nadviazať na veľkú tradíciu, ktorá tu kedysi bola, a to že od roku 1776 patrili dve tekovské obce Rybník a Čajkov do dŕžavy novovzniknutej Banskobystrickej biskupskej diecézy. Tunajší biskupi mali odtiaľ víno nielen pre potreby počas omše alebo vlastnú spotrebu, ale aj na predaj, a to z vlastných viníc, ktoré tam mali. Preto vieme, že vo Svätom Kríži naši predkovia konzumovali hojne víno práve z týchto dvoch obcí,“ informuje vedúci kancelárie primátora mesta Martin Baláž s tým, že mesto na Žiarsku slávnosť vína preto oslovilo združenie Terroir Tekov, ktoré zastrešuje vinárov priamo z obcí Čajkov a Rybník. „Sme preto veľmi radi, že vinári z Čajkova a Rybníka sa symbolicky opäť vracajú do nášho mesta. Našim cieľom je prilákať do parku obyvateľov Žiaru a okolia, ktorí môžu ochutnať víno, a zároveň sa oboznámiť s ďalšími historickými míľnikmi Svätého Kríža a biskupskej tradície, ktorá tu kedysi bola,“ dodáva Martin Baláž.

O tradícii vinárstva z oblasti Terroir Tekov nám priamo v obci Čajkov porozprával Anton Uhnák, ktorého vinárstvo má niekoľkogeneračnú vinohradnícku a vinársku tradíciu. Povodil nás po svojich i susedných viniciach, poukazoval pôdu a mali sme možnosť nahliadnuť aj priamo do hajloku, čo je vlastne chata s vínnou pivnicou. Takéto hajloky stoja takmer pri každej vinici v Čajkove. Uhnákovci pestujú hrozno výhradne v Čajkove, kde obhospodarujú približne 5 hektárov vinohradov. Ročná produkcia je 40 000 litrov vína. Sortiment u nich tvoria tradičné odrody ako Pesecká leánka, Veltlínske zelené, Rizling, Pinot blanc či Frankovka modrá. „Prvé zmienky o vinárstve v oblasti Terroir Tekov pochádzajú z 13. storočia. Najväčší rozkvet vinárstva bol spojený práve s baníckymi mestami Banská Štiavnica a Kremnica. Na to nasledoval veľký úpadok vinárstva počas tureckých vojen, ktoré devastovali naše kraje fyloxérou. Teraz veľa mladých vinárov, ako som napríklad aj ja, nadväzuje na tradíciu vinárstva v našej oblasti a robí výborné vína,“ približuje Anton Uhnák, ktorý je tiež jedným z vinárov, ktorí prídu prezentovať svoje vína do žiarskeho parku. Konkrétnym príkladom niekoľkogeneračného vinárstva je práve aj rod Uhnákovcov. „Prvé zmienky, ktoré máme zdokladované aj heraldicky, sú od roku 1665 Jakubom Uhnákom. Ja som dvanásta generácia doteraz žijúca v Čajkove,“ oboznamuje s históriou vinárskeho rodu mladý Uhnák. Pri výrobe vína sa Uhnákovci snažia nechať vínam ich prirodzený charakter tým, že používajú len prirodzené kvasinky, ktoré sa nachádzajú v bobuliach hrozna. „Spracovanie a výroba vína prebieha pomocou moderných technológií, ale radi experimentujeme pri procese kvasenia. Jedinečný charakter a mineralitu našim vínam dodáva tufové a andezitové podložie pochádzajúce zo sopečných vyvrenín Štiavnických vrchov,“ podotýka ďalej Anton Uhnák.

Istý čas obce Čajkov a Rybník, ktoré sú základom Terroir Tekov, boli historicky spojené aj s naším mestom, vtedajším Svätým Krížom. Spoločná história medzi obcami Čajkov, Rybník a Svätý Kríž vychádzala z toho, že biskupstvo v Banskej Bystrici, sídliace vo Svätom Kríži, malo léno a patrili mu obce Čajkov a Rybník. Tie odvádzali dane, predpokladáme v podobe nejakého proviantu, najpravdepodobnejšie vína, biskupstvu, a to s nimi ďalej vedelo obchodovať. „Terroir Tekov, a obzvlášť obce Rybník, Čajkov a Nová Dedina až po Brhlovce, majú podložie výhradne z tufu, ktorý je ako jednoliaty masív, a to je veľmi jedinečné. Nachádza sa to iba v tejto oblasti a v Tokaji, kde sú robené aj pivnice, tak ako aj u nás. Tento tuf dodáva vínam jedinečné vlastnosti, a teda hroznu, ktoré sa tu vypestuje. Hrozno sa trochu potrápi v kamenistej pôde, ale na druhej strane, dodá krásne minerálne prvky do vína. Veľmi dobrým príkladom takejto spolupráce je Pesecká leánka, ktorá je všeobecne prehliadanou odrodou, ale z našich oblastí jej tu veľmi pasujú podmienky a robia sa z nej fantastické vína. A to od suchých až po sladké,“ konkretizuje Anton Uhnák, v čom je tekovské víno výnimočné.

Oblasť Terroir Tekov ešte nie je turisticky tak objavená ako iné vinohradnícke regióny na Slovensku. Anton Uhnák nám prezradil, aké je to byť tunajším vinárom: „Veľmi pekné a všetci sa z toho tešíme. Ale, samozrejme, je to ťažká práca. Hlavne kvôli tomu, že všetko musíme budovať nanovo. Najmä agroturizmus, ktorý ešte nie je rozbehnutý a na ktorom by mali popracovať hlavne kooperácie obcí, pretože pre nás podnikateľov je komplikované niečo tak komplexné vytvoriť. V tomto vidím medzery regiónu a do tohto treba investovať čas aj úsilie,“ zamýšľa sa mladý vinár na záver.

Ďalším viacgeneračným vinárstvom je aj Muráni Víno Čajkov, ktorého korene siahajú podľa zápisov vinohradov už do 17. storočia. Aj toto vinohradníctvo bude v žiarskom parku prezentovať svoje vína na Žiarskej slávnosti vína. „Vinohrady vediem v súčasnosti ja, pričom ja mám na starosti vinohrady a brat víno a marketing. Pomáhajú nám ešte aj rodičia, ktorí to všetko začali,“ hovorí Martin Muráni, ktorý vo vinárstve pracuje spolu so svojím bratom a podotýka: „S bratom sme začali víno adjustovať aj do fliaš, čo predtým nebol taký zvyk. Momentálne obhospodarujeme 12 hektárov vlastných vinohradov, ktoré postupne rozširujeme a snažíme sa, aby sa víno dostalo k čo najviac ľuďom, pretože si myslíme, že je dosť kvalitné.“ Martin Muráni tiež prezrádza, ktoré odrody sú pre Tekov najtypickejšie: „Najtypickejšia odroda tohto regiónu je Pesecká leánka, ktorú sme si dali ako nosnú odrodu aj pre združenie Terroir Tekov. Z červených sa dobre darí frankovke a skúšame aj novošľachtence ako Dunaj, Nitra, Hron a Devín, pretože tie boli šľachtené pre naše slovenské podmienky a darí sa im tu.“ Aj Martin Muráni priznáva, že byť vinárom nie je ľahké. „Máme naozaj šťastie, pretože máme mimoriadne vhodné podmienky na pestovanie nielen bielych, ale hlavne červených vín. Ale je to zložitá a ťažká práca. Vinárstvo, to je veľa manuálnej práce a zložité je aj budovanie marketingu. Pretože značky, ktoré ľudia nepoznajú, je zo začiatku zložité dostať do obchodných sietí,“ dodáva na záver Muráni.

Víno v parku – Žiarsky festival vína sa uskutoční v sobotu 19. mája v Parku Štefana Moysesa. Ochutnáte na ňom vína z vinárstiev Vinárstvo Anton Uhnák, Muráni Víno Čajkov, Kotrus rodinné vinárstvo, Vinárstvo Michelle, Najväčšia Pivnica v Pukanci, Kalina & Kinči, Vinárstvo Kúdela a Ringburger Kremnica. Tešiť sa môžete aj na pestrý kultúrny program, v ktorom sa predstaví folklórna skupina Dolina z Čajkova, Ann Bartová band, Šansóny Bez pardónu Rii Ferčákovej a hostí. Chýbať nebudú ani grilované špeciality a tradičné pochúťky zo Štiavnicka, pečené prasiatko a syry z Farmy u Hiadlovských.


Novinky

06.01.2019 19:56:47 MsKC

CITY FEST HLÁSI PRVÉ MENO!

14. ročník najobľúbenejšieho a najväčšieho podujatia žiarskeho regiónu, ktorý sa uskutoční v sobotu 10. augusta 2019 ...

20.12.2018 10:25:04 Knižné novinky

Dominik Dán - Venuša zo zátoky

Pohodovú prázdninovú atmosféru leta v roku 2009 naruší hrôzostrašný nález dievčenského tela bez hlavy a rúk. ...

20.12.2018 10:23:35 Knižné novinky

Juraj Červenák - Hradba západu (Dobrodružstvá kapitána Báthoryho 5)

Uhorské vojsko utrpelo drvivú porážku pri Parkáne. Hordy osmanských bojovníkov pod vedením samotného veľkovezíra prekročili Dunaj ...

Predaj vstupeniek

Mestská knižnica

Pon: 8,00 - 18,00
Uto: 8,00 - 18,00
Str: 8,00 - 15,00
Štv: 8,00 - 18,00
Pia: 8,00 - 18,00
Sob: zatvorené
Ned: zatvorené

Kontakt knižnica: 0915 727 243

Pokladňa MsKC

Pon: 16,00 - 19,30
Uto: 16,00 - 19,30
Str: 15,00 - 19,30
Štv: 16,00 - 19,30
Pia: 16,00 - 19,30
Sob,Ned: 1 hodinu pred každým premietaním a podujatím

Online rezervácie na www.mskcentrum.sk

Kontakt pokladňa: 0905 895 849, Pevná linka: 045/3812018

Nájdete nás na Facebook-u