13.06.-14.07.2019: ŠAŇO Ľudovít Daniel

Mestské kultúrne centrum v Žiari nad Hronom Vás pozýva na predajnú výstavu výtvarných diel
ŠAŇO Ľudovít Daniel (Francúzsko) Olej, akryl, akvarel
Vernisáž sa uskutoční 13. júna 2019 o 16:00 h vo Výstavnej sieni MsKC, Ul. SNP 119 ZH

Diela sú na predaj v MsKC do 14. júla 2019
Vstup voľný
Otvorené: PO – PIA od 8:00 do 20:00 h a v SO – NE počas premietania Kina Hron
Informácie: A. Galetová, 0915 727 066  www.mskcentrum.sk

ŽIVOTOPIS

ŠAŇO  Ľudovít  Daniel  sa narodil  22. mája 1941 v Bratislave. Už od detstva rád kreslil, navrhoval topánky, oblečenie, hral na rôzne hudobné nástroje.  Svoj talent chcel rozvíjať  na  výtvarnej škole,  tú však už nedokončil.

Vo Francúzsku, kam emigroval v roku 1967, sa spočiatku venoval rôznym  remeslám orientovaným na umenie. Pod vplyvom umelcov, s ktorými sa stretol na Montparnasse, sa rozhodol venovať maľbe profesionálne.

V sedemdesiatych rokoch žil dva roky v USA, odkiaľ sa opäť vrátil do Paríža, na ulicu Cherche-Midi. V súčasnosti žije  a pracuje v ateliéri v Thiais, kde vytvára okrem malieb aj impozantné plastiky z rôznych materiálov.

V roku 1996 sa v Libanone zúčastnil výstavy Umelci bez hraníc. Vo Francúzsku  predstavil svoje práce vo viacerých galériách a na rôznych výstavách, viackrát  aj  v Grand Palais des Champs-Élysées v Paríži. Jeho diela si obľúbilo mnoho priaznivcov vo Švédsku a obrazy putovali aj do Japonska či USA. Pod menom SANO Daniel sa nachádza v aukčnom katalógu  AKOUN 2007.

Prostredníctvom každého zo svojich obrazov Šaňo rozpráva príbeh napísaný pestrými farbami a rôznymi technikami. Návštevník ho môže vidieť v ateliéri ako pracuje s drevom a kovom, ako strihá, pribíja, ryje,  s neuveriteľným  nadšením a istotou vytvára maľované reliéfy, ktoré pripomínajú divadelné dekorácie.

Svoje nápady realizuje napr. olejomaľbou na drevo, v akvareloch, litografiách a plastikách z rôznych druhov materiálov. Je nadšený zberateľ starožitných predmetov, ktoré sa nachádzajú v celom jeho obydlí, hlavne ateliér dýcha nefalšovanou originalitou majiteľa.

Vytvára diela, ktorými chce prekvapiť alebo destabilizovať publikum. V tvárach jeho postáv možno ako v otvorenej knihe čítať smútok, veselosť, zasnenie.

ŠAŇO Ľudovít Daniel je všestranný umelec. So zmyslom pre humor rád prekračuje hranice bežného rámca videnia reality. Plný nadšenia a lyrizmu čerpá inšpiráciu zo všedných každodenností, ba aj z predstáv zo svojho detstva prežitého v Podunajských Biskupiciach a Bratislave.

Výstavy:

Francúzsko: Paríž, Hauts de Cagnes, Brest, Le Touquet, Choisy le Roi, Tours, Brécey, Châtenay Malabry, La Défense, Biarritz, Créteil, Dammarie les Lys, Palaiseau

Belgicko: Brusel

Libanon: Bejrút

Švédsko: Sundsvall, Harnosand, Malmö, Oxie, Pitea, Karlstad

Belgicko: Brusel

USA: New York  a Dallas,

Slovensko: výstava akvarelov a akrylov  v MsKC Žiar nad Hronom (jún, júl 2019)