AKÝ BOL BEER FEST 2023?

AKÝ BOL BEER FEST 2023?

Ako sa z malej pivnej akcie stalo jedno z najobľúbenejších podujatí v meste

Beer fest 2023 je za nami. Sobota 19. augusta patrila v žiarskom parku opäť kvalitným pivám, dobrému jedlu a nespútanej zábave. A aj keď kedysi tento pivný festival vznikol s myšlienkou na malú rodinnú akciu, dnes patrí medzi najobľúbenejšie podujatia Žiarčanov.

Vraví sa, že pivný národ sú Česi, prípadne Nemci. Veď nakoniec, ich legendárny pivný festival October fest navštevujú každoročne ľudia z celého sveta. Dovolíme si však tvrdiť, že aj na Slovensku je pivo jedným z najobľúbenejších nápojov. Už roky sa preto naprieč celou krajinou usporadúvajú desiatky pivných festivalov, kde môžu návštevníci ochutnať pivá z každého kúta Slovenska. 

Žiarsky Beer fest vznikol pôvodne ako pivný festival a na začiatku ho Mestské kultúrne centrum organizovalo v septembri na žiarskom námestí. Od prvého ročníka sa toto podujatie tešilo vysokej diváckej účasti. Ako hovorí producent Céčka, Janko Kulich, neskôr sa festival rozhodli posunúť do parku ako letnú akciu a pridali k nemu aj súťaž vo varení gulášu.

Pivo a guláš patria k sebe a keď sa k nim pridá aj dobrá zábava, muzika či súťaže, vznikne ideálna rodinná akcia. To bol od začiatku náš zámer,“ hovorí Janko Kulich s tým, že z malej rodinnej akcie sa okamžite stala jedna z najobľúbenejších akcií v meste s návštevnosťou viac ako tisíc divákov. Dnes tak už ide naozaj o mega podujatie, ktoré vyžaduje niekoľko dní príprav.

Aj tento rok organizátori opäť oslovili menšie rodinné pivovary, aby ponúkli Žiarčanom svoje pivné špeciály. Vo varení si zasúťaží desiatka tímov a nechýbal ani bohatý program. Postupom času aj súťaž vo varení gulášu prešla osviežením a zmenila sa na súťaž vo varení kotlíkových špecialít, keďže niektoré tímy chcú variť aj iné dobroty, ako napríklad fazuľovicu či kapustnicu.

Kotlíkové špeciality varilo 14 tímov. Udelená bola aj Cena sympatie poroty.

Atraktívny program, krásne počasie, dobré guláše a pivko pritiahli do parku 800 divákov. Do súťaže vo varení sa zapojilo celkovo 14 tímov, ktorí spolu navarili až 15 gulášov,“ hodnotí aktuálne ukončený ročník pivného festivalu Janko Kulich a prezrádza mená víťazov: „Na 1. mieste skončil tím Takáčovci, 2. miesto obsadil Michal a jeho hárem a 3. miesto patrilo tímu Charlie zo Zvolena. Cenu sympatie poroty získal Mestský športový klub. O víťazoch rozhodla porota v zložení Peter Ftorek, Richard Cíger a Peter Bališ.“ 

O skvelú zábavu sa tento rok postarali skupiny Duchoňovci, Banda Americano, Hrdza, Exil, ale aj moderátor Rišo Vrablec s tradičnými pivnými súťažami. 

„Nechýbalo ani lahodné pivko od pivovaru Sessler z Trnavy, pivovaru Martins z Martina, pivovaru Simeon Piešťany, do žiarskeho parku prišiel aj Prvý zvolenský pivovar - Pivo Vŕšky, Damian beer&ale - veľkoobchod s remeselnými pivami z Bratislavy a český Pivovar Rohozec z Turnova,“ vymenúva ďalej producent Céčka a ako dodáva: „Sme veľmi radi, že kvalitné pivo prišlo ochutnať toľko návštevníkov. Samozrejme, nebolo to iba o pive. Teší nás, že žiarsky Beer fest môžeme označiť nálepkou „rodinný“. Aj keď ide v prvom rade o pivný festival, vhodný mix kultúrneho programu a rôznych súťaží z neho robí rodinné podujatie. V neposlednom rade, pochváliť sa môžeme aj geniálnym prostredím žiarskeho parku.

Partneri

atv.jpg
nemak_nove_logo.jpg
nasziarlogo.jpg
logo_mestske-noviny.jpg
logo_ziarnadhronom.svg
ziar24_sk.png