Friedrich Nietzsche - Kritika morálky

Friedrich Nietzsche - Kritika morálky

"Fyziológ, ktorý sa zaujíma o nejakú chorobu, a chorý, ktorý sa z nej chce vyliečiť, nie sú zainteresovaní rovnako. Predpokladajme, že onou chorobou je morálka- lebo ona je chorobou- a že my Európania sme na ňu chorí: aké jemné muky a ťažkosti vzniknú, keď my Európania sme zároveň aj jej zvedavými pozorovateľmi a fyziológmi! Budeme si vážne želať aj to, aby sme sa morálky zbavili? Budeme to chcieť? Odhliadnuc od otázky, či to môžeme? Či môžeme byť »vyliečení«?-" Friedrich Nietzsche

"Kritika morálky" je súčasťou Nietzscheho nedokončeného a až posmrtne publikovaného diela Vôla k moci, ktoré zo zachovaných poznámok z rokov 1883 až 1888 zostavili a vydali Elisabeth Förster Nietzsche a Peter Gast. Tento Nietzscheho "pokus rozmýšlať o morálke bez podliehania jej čaru" nadväzuje na jeho kritiku náboženstva a spolu s ňou a kritikou filozofie je súčasťou jeho úsilia o kritiku doterajších najvyšších hodnôt. Text "Kritiky morálky" vychádza v slovenskom jazyku po prvý raz.

 

Partneri

atv.jpg
nemak_nove_logo.jpg
nasziarlogo.jpg
logo_mestske-noviny.jpg
logo_ziarnadhronom.svg
ziar24_sk.png