Dnes je 25.06.2022, meniny má Tadeáš.
Koncert svetových a slovenských skladieb

Koncert svetových a slovenských skladieb

Pozývame vás na koncert svetových a slovenských skladieb v interpretácii klaviristky Jany Nagy - Juhas a jej hosťa Jozefa Benciho - bas, ktorý sa uskutoční v piatok 24. júna o 18:00 h v Biskupskej sále Kaštieľa v Žiari nad Hronom. 

 

Jana NAGY-JUHASZ

absolvovala hru na klavíri na Konzervatóriu v Temešvári (Rumunsko) v triede Márie Bodóvej a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave u Idy Černeckej. Svoj talent rozvíjala aj na medzinárodných interpretačných kurzoch u takých osobností akými sú Lazar Berman a Eugen Indjič.

S úspechom sa zúčastnila na viacerých klavírnych domácicha zahraničných súťaží. Stala sa laureátkou Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela v Bratislave(1991), semifinalistkou Klavírnej súťaže Roberta Schumanna v Zwickau (SRN, 1993), v roku 1994 bola účastníčkou dvoch prestížnych medzinárodných klavírnych súťaží Ferruccia Busoniho v talianskom Bolzane a Hamamatsu v Japonsku. V rámci medzinárodného festivalu Bratislavské hudobné slávnosti reprezentovala Slovensko aj na Interpódiu.

Ako sólistka účinkovala s mnohými domácimi a zahraničnými orchestrami. Je vyhľadávanou komornou partnerkou vokálnych umelcov a inštrumentalistov,spolupracovala s renomovanými umelcami ako sú Peter Mikuláš, Jevgenij Nesterenko,, Ida Kirilová, Jozef Kundlák, Jozef Benci, Adriana Kohútková,  Hana Štolfová-Bandová, Alexander Jablokov, Peter Michalica a i..

Účinkovala na viacerých medzinárodných hudobných festivaloch medzi nimi aj na Pražskom Jare a Bratislavské hudobné slávnosti (BHS)  atď.

Realizovala početné nahrávky pre rozhlas, televíziu i hudobné vydavateľstvá. Poslednou nahrávkou je CD – Ruské romance s Jozefom Bencim (bas) vydané vo vydavateľstve Supraphon r. 2019. Súčasne pôsobí pedagogicky na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Je členkou Spolku koncertných umelcov.

------------------------------

JOZEF BENCI

študoval spev na Konzervatóriu v Bratislave, Vysokej škole múzických umení (S. Kopčák) a na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. Získal viaceré ocenenia na medzinárodných speváckych súťažiach v Bratislave, Karlových Varoch, Bukurešti i Berlíne. Hosťuje v Štátnom divadle Košice, v Štátnej opere v Banskej Bystrici a je sólistom v opere SND v Bratislave, kde zastáva ťažiskové basové úlohy svetovej opernej tvorby: Colline v Bohéme (Puccini), Vodník v Rusalke (Dvořák), Zachariáš v Nabuccovi, Ferrando v Trubadúrovi, Filip a Veľký inkvizítor v opere Don Carlos, Fiesco v Simone Boccanegra(Verdi),Pimen a Boris v diele Boris Godunov (Musorgský), Kecal v Predanej neveste (Smetana), Mefisto vo Faustovi(Gounod) a ď.. V roku 2011 s úspechom účinkoval v úlohe Kecala na koncertnom predvedení Smetanovej Predanej nevesty v BarbicanHall v Londýne s BBC Symphony Orchestra pod taktovkou JiříhoBělohlávka (CD nahrávka HarmoniaMundi). S dirigentom Bělohlávkom realizoval pre londýnske BBC aj rozhlasovú nahrávku opery Jakobín (Dvořák) v úlohe Purkrabího. Pre Supraphon nahral JanáčkovúGlagolskú omšu v prvej skladateľovej verzii (svetová premiéra).

Jozef Benci sa venuje intenzívne aj koncertnej činnosti – komornej i oratoriálnej. Účinkoval doma i na pódiách v Českej republike, Luxembursku, Francúzsku, Rumunsku, Taliansku, Rakúsku, Poľsku, Nemecku a inde. V novembri 2011 vystúpil počas BHS na spoločnom vokálnom recitáli s Editou Gruberovou, s ktorou participoval i na koncertnom predvedení Donizettiho opier LucreziaBorgiaa Anna Bolena. S dirigentskou legendou NellomSantim naštudoval basový part slávneho Verdiho Rekviem zaradeného na program Opery SND na Veľkú noc 2012. V septembri 2018 interpretoval veľmi úspešne basový part v oratóriu SvatáLudmila (Dvořák) na festivale Dvořákova Praha (J. Hrůša). V septembri 2019 účinkoval v projektekoncertného uvedenia opery A. DvořákaKrál a uhlíř v náročnom parte kráľa Matěja. So zborom SF účinkoval vo Viedenskom Musikvereine v Dvořákovom Requiem. Zároveň mu  taktiež v júni 2019 vychádza profilové CD Ruské romance v Supraphone.

V najbližšom období bude účinkovať s orchestrom Santa Cecilia v Ríme  (J. Hrůša), v septembri na festivale Wexforda a naďalej spolupracovať s Českou filharmóniou (T. Netopil) atď.

 

Nájdete nás na Facebook-u