KULTÚRA V ROKU 2021?!

KULTÚRA V ROKU 2021?!

Žiarske Céčko sa budúci rok zameria na menšie podujatia a väčšie exteriérové akcie

S príchodom koronavírusu sa neobmedzili iba stretnutia s našimi priateľmi či blízkymi. Doslova na frak dostáva aj kultúra. Prázdne sú divadlá, kiná, rušia sa koncerty či detské predstavenia. Útlm a ticho nastalo aj v Žiari. Ako je to dnes s kultúrou v našom meste? Žije ešte? Pýtali sme sa producenta MsKC Janka Kulicha.

Kultúra v Žiari žije, len momentálne spí,“ hovorí na úvod Janko Kulich a ako podotýka: „Čakáme na prvú možnosť a príležitosť dostať sa k divákovi. Sme presvedčení, že nás potrebuje rovnako tak ako my jeho. Zatiaľ využívame čas na plánovanie dramaturgie 2021 a novej stratégie, čo sa týka kultúry vzhľadom na situáciu v tomto roku. Zároveň robíme poriadky a venujeme sa menším opravám v MsKC, na ktoré za normálnych okolností nie je čas.“ 

Vianoce sa nezadržateľne blížia, a tak sa natíska logická otázka, príde aj Mikuláš? A čo ostatné vianočné programy? „Stále nevieme, čo bude. Sme však pripravení realizovať vianočné projekty. Ak nebudú povolené hromadné akcie, povozíme Mikuláša s čertom a anjelom na potulky po celom meste, sídliskách pod okná detí. Nevieme si predstaviť, že by Mikuláš neprišiel. To určite nedovolíme. Čo sa týka vianočných koncertov na námestí, nemáme ešte žiadne usmernenia. Ak budú povolené čo i len menšie akcie, tak ponúkneme Žiarčanom niekoľko kultúrnych vystúpení. No a ak by nie, budeme uvažovať nad mobilnou produkciou,“ naznačuje možnosti Kulich.

Keďže kultúra momentálne spí, menej práce majú aj pracovníci Céčka. Časť z nich ostala doma a časť z nich pracuje z domu, pričom každodenne spolu komunikujú online. „Prípadne sa raz za čas v úzkom kruhu stretneme v MsKC a riešime nápady, návrhy, postupy. Ale, ako sme už spomenuli, v tak veľkej budove ako je MsKC, je vždy čo riešiť, opravovať, upratovať a vylepšovať,“ konštatuje Janko Kulich, ktorý je nielen producentom MsKC, ale aj frontmanom kapely Kolegium, s ktorou jar pripravili sériu putovných koncertov. Aspoň takým spôsobom sa tak ľudia dostali ku kultúre. Zaujímalo nás, či neplánujú niečo aj na obdobie vianočných sviatkov: „Áno, pripravujeme takýto projekt, ale použijeme ho len v čase najväčšej núdze. Je to veľmi náročné na čas a v zimnom období to bude ešte náročnejšie. Veríme, že menšie akcie už budú povolené v exteriéroch a že sa s divákmi stretneme.

Budúci rok bude kultúra v Žiari vyzerať úplne inak

Ľudia sú už po kultúre hladní, pýtajú sa, či sa dostanú k tohtoročným zrušeným predstaveniam, alebo ich čakajú nové projekty. „Budúci rok bude pravdepodobne kultúra vyzerať úplne inak,“ priznáva Kulich a ako prezrádza: „Budeme sa viac zameriavať na pravidelnejšie menšie podujatia a na väčšie exteriérové akcie. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli požiadať primátora mesta Petra Antala o pomoc a podporu našich zámerov o vybudovanie tzv. exteriérovej sály - záhrady v priestore za MsKC. Tiež sme navrhli dobudovať priestor v parku s dreveným pódium na Mestský amfiteáter. Prioritne sa venujeme príprave podkladov pre projekt riešenia priestoru za MsKC. Projektovú časť sme zverili do rúk projektanta, ktorý tiež navrhol letný pavilón na námestí. O zútulnenie priestoru, resp. pretvorenie technického priestoru na záhradu sme požiadali renomovaných záhradníkov známych z TV projektu Nová záhrada.

Janko Kulich priznáva, že jemu, ako človeku, ktorý je takmer celý život spätý s kultúrou, v týchto dňoch chýbajú ľudia, plné sály, úsmevy divákov, ale aj ich nápady či kritiky. „Chýba mi hudba, divadlo, tanec, humor a najmä tie emócie, ktoré vo mne umenie vzbudzuje. Chýba mi život na chodbách a v sálach nášho kulturáka, bežný život s kolegami, prípravy akcií... Je toho veľa,“ netají a na záver dáva radu, ako a čím si prázdno, ktoré po kultúre zostalo, môžu ľudia naplniť: „Najprv by som ich rád poprosil, aby umelcov nehanili, nenadávali im. Bojujú o prežitie tak isto ako mnoho iných ľudí. Sme v tom všetci spolu, musíme sa navzájom podporovať. Umenie má momentálne tiež home office, takže dobrá kniha, skvelá hudba, online predstavenie je po ruke vždy, ale nič nezalepí dieru v duši lepšie ako tvoriť. Takže, milí Žiarčania, teším sa, že po tejto kríze a odluke sa počet umelcov v meste zdvojnásobí a spoznáme vo vás nových básnikov, textárov, spevákov, hudobníkov, maliarov a tanečníkov.“ 

Partneri

atv.jpg
nemak_nove_logo.jpg
nasziarlogo.jpg
logo_mestske-noviny.jpg
logo_ziarnadhronom.svg
ziar24_sk.png