MIKULÁŠ V ŽIARI ZLIEZOL Z NEBA

5. december, ktorý tentoraz pripadol na stredu sa, rovnako ako po roky minulé, aj v roku 2012 v Žiari na Hronom neodmysliteľne spájal s príchodom Mikuláša a rozsvietením najväčšieho vianočného stromčeka, ktorý v meste máme. Mnohí sa zhodli, že jeho príchod bol tento rok skutočne nezabudnuteľný.

Napriek tomu, že najočakávanejšou udalosťou bol bezpochyby príchod Mikuláša, čas čakania deťom aj ich rodičom na jednej strane skrátila, na druhej strane bezpochyby spríjemnila rozprávka o sobíkovi v Kine Hron a tvorivé dielne. Zabaviť sa výrobou svietnikov, ozdôb na okná či pečením tradičných oblátok a medovníkov sa mohli návštevníci priamo v priestoroch Mestského kultúrneho centra. O toto rozptýlenie sa postarali členovia Mestského mládežníckeho parlamentu. Asistovali im však aj členovia OZ ZaŽiar, miestne Centrum voľného času, ale aj mestské poslankyne Monika Balážová a Katarína Dekýšová.

Čo sa kultúrneho programu týka, ani ten neabsentoval. Práve naopak. Deti zo Základnej umeleckej školy Zity Strnadovej-Parákovej pod vedením Dany Kravecovej pripravili rozprávku o snehuliakovi, ktorý v zázraky uveril. Práve ňou vytvorili na žiarskom námestí atmosféru hodnú príchodu Mikuláša.

No a ten, samozrejme, prišiel. Najväčšou senzáciou nielen pre deti, ale aj pre dospelých bolo, keď deduško v červenom zdolal budovu Bieleho domu, odkiaľ sa lanom spustil až k pódiu. Ani tu si však po namáhavom zostupe neoddýchol a krátko po príhovore spoločne s divákmi rozsvietil vianočný stromček. Žiarske deti, pochopiteľne, Mikuláša nenechali odísť len tak. Spoločná fotka či sladká maškrta z jeho rúk bola pre ne predsa nezabudnuteľným zážitkom.

Celé dianie na pódiu mohli prítomní vidieť aj vďaka veľkému filmovému plátnu. Keďže podvečer už bola poriadna zima, mnohí využili možnosť zohriať sa pri stánku s občerstvením.

Mikuláš prišiel do Žiaru vďaka práci Mestského kultúrneho centra, ktoré sa o to postaralo v spolupráci s Centrom voľného času, BBSK - Pohronským osvetovým strediskom, koordinátorkou práce s mládežou a s Horolezeckým klubom. Za finančnú podporu MsKC ďakuje Nadácii ZSNP a Slovalco, COOP Jednote Žarnovica a Národnej kancelárii Iuventa - program Mládež v akcii. /KF/