Dnes je 26.02.2021, meniny má Viktor.

Pamätná izba Štefana Moysesa v Kaštieli

Patrí medzi stále expozície v MsKC.

pozri virtuálnu prehliadku, na pravej lište okno č.6


Štefan Moyses - muž slova a činu.
Kompletná faktografia o Moysesovom živote je umiestnená v paneloch inštalovaných na stenách izby. Nechýbajú ani dobové fotografie, ktoré zachytávajú žiarsky park v časoch, keď vo vtedajšom Svätom Kríži tento biskup pôsobil. Pamätná izba je sprístupnená na požiadanie na vrátnici MsKC. V prípade nahlásenia sa vopred je možné zabezpečiť odborný výklad.

PhDr. Štefan Moyses je výrazná postava našich národných dejín, významný činiteľ slovenského a chorvátskeho národného hnutia, cirkevný hodnostár, diecézny biskup, pedagóg, kultúrny pracovník, verejný činiteľ, národovec, zakladateľ a prvý predseda Matice slovenskej a od roku 1850 až do svojej smrti banskobystrický biskup.
Narodil sa 24. októbra 1797 vo Veselom na Považí. Bol to vzdelaný človek. Okrem materinskej reči ovládal päť jazykov. 8. apríla 1851 prišiel do Sv. Kríža nad Hronom ako biskup Banskobystrickej diecézy. Jeho veľkosť spočíva v tom, že svoju vysokú cirkevnú funkciu chápal ako nezištnú službu vlasti, ktorej chcel vydobyť krajšiu budúcnosť. Vo svojej dobe patril k najlepším biskupom bývalého Uhorska. Podarilo sa mu v krátkom čase znovu zorganizovať duchovnú činnosť vo všetkých farnostiach a za cenu vlastného strádania postaviť diecezálne inštitúcie na pevnejší hospodársky základ.
Známy je jeho výrok: „Zabudnime na to, čo nás delí a robme to, čo nás spája."
Štefan Moyses umrel 5. júla 1869 vo Sv. Kríži nad Hronom. Pochovaný je v krypte kostola Povýšenia sv. Kríža.
Pri návšteve pamätnej izby sa môžete oboznámiť s osobnosťou Štefana Moysesa, vidieť predmety, ktoré používal, jeho odev, ktorý nosil pri svojom povolaní biskupa a iné zaujímavé exponáty.
Väčšinu predmetov do pamätnej izby zapožičali Biskupský úrad v Banskej Bystrici a Matica slovenská. Medzi najvzácnejšie patria postriebrená cukornička so soľničkou, štóla, biskupské rukavice, ornát či mitra. Takisto rôzne písomnosti. Kompletná faktografia o Moysesovom živote je umiestnená v paneloch inštalovaných na stenách izby. Nechýbajú ani staré fotografie, ktoré zachytávajú mestský park v časoch, keď vo vtedajšom Svätom Kríži tento biskup pôsobil.

 

Nájdete nás na Facebook-u