ROK 2022 V ŽIARSKEJ KULTÚRE

ROK 2022 V ŽIARSKEJ KULTÚRE

Už druhý rok po sebe pandémia potrápila aj žiarsku kultúru. Žiarčania sa opäť museli zaobísť bez obľúbeného City festu, fašiangov či tradičného stavania Mája. Bohužiaľ, dnes nikto nevie predpovedať, ako to bude s kultúrnymi podujatiami na budúci rok. Ako však prezrádza producent žiarskeho Céčka, dramaturgia roka 2022 bude postavená na ťažiskových každoročných akciách.

Z každoročných podujatí Mestské kultúrne centrum na budúci rok nepočíta s obľúbeným Bálom Žiarčanov, ktorý je vzhľadom k prebiehajúcej pandémii nerealizovateľný. „S napätím budeme očakávať, ako sa celá situácia vyvinie, aby sme vedeli program doplniť o nové akcie,“ hovorí na úvod Jano Kulich a ako prezrádza: „Dominantnou akciou jari budú Fašiangy v meste, maškarný sprievod ulicami mesta a pokiaľ to bude možné, aj tradičná zabíjačka vo Svätokrížskom dome či veselica v MsKC.

Od mesiaca február chce Céčko pravidelne každý mesiac uvádzať vo svojich sálach divadelné, muzikálové a tanečné predstavenie a koncerty. „Plánujeme produkcie Radošinského naivného divadla, Slovenského národného divadla, Divadla Aréna, Slovenského divadla tanca, SĽUKu a Lúčnice. Okrem toho opäť oživíme každomesačné produkcie rozprávok pre deti, aby sa s rodičmi naučili chodiť na divadlo,“ naznačuje ďalej Kulich a ako ďalej približuje, od mája bude Céčko organizovať pravidelné produkcie v exteriéroch mesta ako v kaštieli, tak v Parku Štefana Moysesa. „Plánujeme akcie takmer každý víkend až do septembra. Máme záujem priniesť pestrú paletu podujatí pre každého od folk a country festivalu, festivalu vína, rockového festivalu, folklóru, diskoték až po City fest a Beer fest, ktoré sú najväčšími a najobľúbenejšími podujatiami roka. Okrem toho, nebude chýbať ani populárna Cesta rozprávkovým parkom v rámci osláv Medzinárodného dňa detí a pripravujeme tiež nový projekt Rozprávkový kaštieľ, kedy v rámci netradičnej prehliadky kaštieľa prežijú detičky rozprávkový príbeh.“ 

S kaštieľom či Svätokrížskym domom sa budú spájať aj ďalšie podujatia v réžii žiarskeho MsKC. Na nádvorí kaštieľa plánujú organizovať koncerty a divadlá pre náročnejšieho diváka, zatiaľ čo v parku to bude skôr o ľudovej zábave. Žiarske tradície chcú pravidelne prezentovať na podujatiach na nádvorí Svätokrížskeho domu. Tento priestor na jar upravia tak, aby poskytol profesionálne zázemie pre folklórne súbory a skupiny ako aj diváka. „Plánujeme tu tiež nový gastro kultúrny projekt, a síce súťaž vo varení halušiek a harulí. Veľmi radi by sme scénu na Svätokrížskom dvore zasvätili žiarskym súborom a folklóru. Osobitne sa tešíme na naše najväčšie projekty City fest a Beer fest. Máme množstvo nápadov, ktoré posunú akcie na ešte vyššiu úroveň. Naproti tomu, sme pripravení celú produkciu zmeniť, upraviť a ponúknuť divákom v prípade núdze profesionálne live streamy podujatí, ktoré sa nám tento rok osvedčili. Na jeseň pripravíme kvalitný a atraktívny program pre Žiarsky jarmok, pravidelné produkcie v sálach MsKC pre všetky vekové kategórie,“ dodáva na záver Janko Kulich s tým, že zima bude patriť Mikulášskym slávnostiam so sprievodom, Žiarivým Vianociam s kultúrnym programom na trhoch. 

li

Partneri

atv.jpg
nemak_nove_logo.jpg
nasziarlogo.jpg
logo_mestske-noviny.jpg
logo_ziarnadhronom.svg
ziar24_sk.png