ROZHOVOR O CITY FESTE PRE ŽIAR 24

ROZHOVOR O CITY FESTE PRE ŽIAR 24

Exkluzívne pre Žiar24 prezradil producent Mestského kultúrneho centra Janko Kulich pozadie a prípravy na tohtoročný mestský festival. Spomína nielen aroganciu spevákov, ale aj honoráre niektorých slovenských legiend.

Producent Janko Kulich organizuje City fest už po tretíkrát. Tohto roku však ide už o 6. ročník City festu, ktorý sa bude konať v Parku Štefana Moysesa už 11. augusta.

Prvý ročník City festu bol oficiálne v roku 2007. „Rok predtým sme organizovali podujatie v parku, pod názvom Žiar má narodky, k 760. výročiu od založenia mesta," začína spomienkami Janko Kulich. „Táto akcia mala obrovský ohlas, prišlo viac ako 6 000 ľudí a vystúpili tam napríklad Vidiek, Desmod, ABBA revival... Dalo by sa povedať, že toto podujatie bolo akýmsi nultým ročníkom City festu," vyratúva producent Janko Kulich, ktorý bol pri organizácií troch City festov a spomínaného podujatia Žiar má narodky.

„Počas týchto troch ročníkov, na ktorých organizácii som sa aktívne podieľal, sa nám podarilo do Žiaru priniesť napríklad Tublatanku, Janu Kirschner, Aleša Brichtu, Olympic a mnoho ďalších. Asi najväčším zadosťučinením bolo pre mňa fantastické vystúpenie skupiny Olympic, kedy sa po prvýkrát hovorilo o návštevnosti nad 10 000 divákov. Pri ďalšom podujatí sme si už overili, návštevníkom sme rozdávali náramky na ruku, že návštevnosť bola viac ako 13 000 ľudí," spomína sa minulé ročníky mestského festivalu Janko Kulich.

Arogancia, povýšenectvo a škrt z programu
„Najhorším momentom bolo pre mňa určite organizovanie skupiny Katapult. Bol to síce obrovský úspech dostať ich do nášho mesta, ale neskutočne náročné bolo splniť ich požiadavky a zmieriť sa s aroganciou a povýšenectvom zo strany speváka skupiny. Druhým nepríjemným zážitkom bola pre mňa skupina IMT Smile, pretože sa nám vôbec neohlásili, aj keď sme ich mali potvrdených objednávkou. Týždeň pred vystúpením zmizla aj informácia o vystúpení v Žiari z ich stránky. Až vtedy sme sa dozvedeli, že so City festom v Žiari nepočítajú. Našťastie, podarilo sa nám zohnať lepšiu náhradu, a to Aleša Brichtu, ktorý predviedol úžasnú rockovú show."

Príprava festu trvá aj rok
Producenta MsKC Janka Kulicha sme sa spýtali aj na to, ako dlho trvá zorganizovať podujatie takejto veľkosti.

„Príprava City festu trvá niekedy pol roka - rok, pretože jednáme s mnohými umelcami a snažíme sa ich získať. Ľudia chcú vidieť napríklad Desmod, Müllera, Kabát... City fest je však akýsi deň mesta a v programe by si mal nájsť každý niečo. Preto je program tvorený pre všetkých, pre rôzne vekové kategórie. Podstatnú časť dramaturgie tvoria umelci, ktorých hity si vedia zaspievať takmer všetci," vysvetľuje Kulich.


„Pre tento ročník sa mi podarilo „ukecať" rockovú legendu Arakain, ktorá tohto roku oslavuje 30. výročie. Najväčšiu radosť mám z toho, že nám povedal „áno" Vašo Patejdl, pretože zaspieva mnoho hitov pokope a verím, že bude spolu s ním spievať celý park. Veľkú radosť mám aj z Debbi, ktorá je momentálne v Čechách veľmi populárna.
Po skončení tohto ročníka však už bookujeme ďalších umelcov a koncom tohto roka by sme už mali vedieť niektoré mená pre rok 2013."


Na honoráre minú menej ako dve tretiny rozpočtu.
„Rozpočet City festu je hradený z rozpočtu mestského kultúrneho centra, a teda z rozpočtu mesta, ale aj z Nadácie ZSNP a Slovaclo a peňazí ďalších partnerov. Je to najväčšia kultúrna udalosť široko ďaleko, nielen návštevnosťou, ale aj po programovej a technickej stránke," hovorí Kulich, ktorý neváha prezradiť, že niečo menej než dve tretiny z rozpočtu tvoria honoráre pre umelcov.
„Máme však veľkú výhodu v tom, že umelcov nevoláme prostredníctvom umeleckých agentúr, ale spojíme sa priamo s ich manažmentom či s umelcami v rámci priateľských vzťahov. Takto ich dokážeme v rámci rozpočtu zaplatiť. Každý jeden umelec bol požiadaný o zníženie sumy a každý jeden nám vyhovel."

Chamtiví slovenskí interpreti
Ceny slovenských umelcov sú, podľa producenta MsKC, častokrát omnoho vyššie než ceny českých umelcov. „A dokonca niekedy to hraničí aj s takými výškami, že za tie peniaze by sme si mohli objednať nejaký európsku legendu či nejakú nemeckú rockovú kapelu. Niekoľko takýchto možností sme dokonca zvažovali."
Janko Kulich však prezrádza oveľa viac. Napríklad to, že Elán si pýta až 50 000 eur za vystúpenie. To chlapci z Desmodu sú skromnejší, chcú „iba" 10 000.


Možno príde aj Müller
Kulich však prezrádza ešte viac, a to mená možných budúcich účinkujúcich. „Jednali sme aj s Richardom Müllerom a je možné, že sa niekedy v budúcnosti na City feste objaví. Oslovili sme aj českú skupinou Čechomor... Honoráre niektorých skupín sú však tak vysoké, že by sami zhltli viac ako polovicu nášho rozpočtu, takže je zbytočné, aby sme ich pozývali," dodáva Kulich.


City fest v parku naposledy
Tento rok, po prvýkrát, pristúpilo MsKC aj k vyberaniu akéhosi vstupného. Park totiž po festivale treba upratať. Možno aj preto a aj pre viac zvierat v mestskej ZOO uvažujú o zmene miesta.
"Mestský park dodáva festivalu neuveriteľnú atmosféru, čo nám potvrdili aj umelci. Vraj ani netušili, že niečo také nádherné v Žiari je. Povedal nám to napríklad Peťo Cmorík, ale aj skupina No Name či Honza Nedvěd, ktorý v Žiari hral niekoľkokrát, ale netušil, že tu máme takú nádheru. Park je to najkrajšie miesto, ktoré by si organizátor mohol priať. Uvedomujeme si ale, že je to v tomto priestore neudržateľné. Pripravujeme preto verziu, kedy sa festival presunie z parku, a to možno už na budúci rok. Chceme však, aby festival ostal v meste, pretože je to mestský hudobný festival. Takže zrejme tento ročník City festu je v parku posledný. Určite však nájdeme iné, rovnako nádherné miesto pre budúce roky. A aj vďaka príspevku od ľudí - jedno euro, môžeme dať park do poriadku po takej veľkej akcii, akou City festu určite je," vysvetľuje symbolické vstupné a aj presun festivalu z Parku Štefana Moysesa.

Slíže, Donutil, Bílá i Michal David
„Na záver by som chcel povedať všetkým, ktorí pravidelne na City fest chodia, že zisťujeme a vieme, koho by si priali v Žiari vidieť. Prosia nás napríklad o Tinu, Janu Kirschner, Kabát, Olympic a ďalšie kapely... Všetkým chcem odkázať, že veľmi intenzívne pracujeme na tom, aby sme tie najväčšie hviezdy do mesta dostali," ukončuje svoje rozprávanie o zákulisí príprav nielen City festu Janko Kulich a dodáva, že: „podarilo sa nám získať napríklad Iné Kafé, ale aj Miroslava Donutila či koncert Lucie Bílej, ktorá tu už roky nebola a príde s orchestrom Petra Maláska a veľkým speváckym zborom. V januári to bude koncert skupiny Horkíže Slíže. Jednáme však aj s legendou Michalom Davidom, ktorý príde v apríli so svojou koncertnou show. Už koncom tohto roka však budeme vedieť aj to, kto príde na City fest v roku 2013."

Katarína Reiterová

 

Partneri

atv.jpg
nemak_nove_logo.jpg
nasziarlogo.jpg
logo_mestske-noviny.jpg
logo_ziarnadhronom.svg
ziar24_sk.png