Tilar J. Mazzeo - Irenine deti

Tilar J. Mazzeo - Irenine deti

Od najpredávanejšej autorky New York Times prichádza jedinečný a strhujúci príbeh o Irene Sendler - dáme, ktorá sa stala ženskou verziou Oscara Schindlera a zachránila pred smrťou a deportáciou 2 500 detí z nacistami okupovaného Poľska. 

V roku 1942 dostáva mladá sociálna pracovníčka Irena Sendler povolenie vstúpiť do Varšavského geta ako verejná zdravotná špecialistka. Počas svojej práce sa snaží dostať k židovským rodinám, chodí od dverí k dverám a prosí rodičov, aby jej dôverovali a zverili jej svoje deti. Tie potom postupne pašuje cez oplotené mesto a presviedča svojich kamarátov a susedov, aby deti ukrývali. V extrémnych podmienkach a s pomocou lokálnych obchodníkov, obyvateľov geta a svojej osudovej lásky, sa Irene nakoniec podarilo prepašovať z nacistického vezenia tisíce detí. Tie s jej pomocou absolvovali nebezpečnú cestu cez mestské odpadové kanály, skrývala ich však aj v truhlách, zakrývala veľkými kabátmi na kontrolných stanovištiach a posúvala ich cez tajné priechody v opustených budovách. 

Lenže to nebolo všetko. Irena okrem toho spravila na vlastné obrovské riziko ešte niečo obdivuhodnejšie: schovávala tajné zoznamy ukryté vo fľašiach pod starou jabloňou na záhrade svojho kamaráta. Figurovali v nich mená a skutočné identity židovských detí. Urobila tak s nádejou, že príbuzní ich vďaka tomu budú vedieť po vojne nájsť. To, čo Irena nemohla tušiť, je, že deväťdesiat percent ich rodín zahynie. 

V knihe Irenine deti autorka Tilar Mazzeo rozpráva úžasný príbeh tejto odvážnej a statočnej ženy, ktorá riskovala vlastný život, aby zachránila nevinné deti pred Holokaustom - ozajstný hrdinský príbeh o prežití, odvahe a vykúpení.

Obálka : Motýľ design

Partneri

atv.jpg
nemak_nove_logo.jpg
nasziarlogo.jpg
logo_mestske-noviny.jpg
logo_ziarnadhronom.svg
ziar24_sk.png