ŽIAR24: Digitálne kino v Žiari: Pozrite, kedy sa začne premietať po novom!

Žiarčania musia teraz za novými filmami dochádzať do Zvolena, či Banskej Bystrice. Onedlho sa to ale zmení. Okrem digitálnej premietacej techniky, pribudne aj nové plátno.
„Digitalizácia kina spočíva v zmene premietacej techniky. Namiesto pôvodných premietačiek 35-mm filmových kópií sa bude premietať novou digitálnou technikou, pričom jeden starý premietací stroj si necháme pre prípad potreby," uviedla Lenka Nitrayová z Mestského kultúrneho centra (MsKC) v Žiari nad Hronom.

Peniaze z mestskej kasy aj od sponzorov
Nový projektor, server, univerzálna vstupná jednotka, ale aj ostatné technické súčasti, bez ktorých by premietanie nefungovalo, sú financované z balíka, ktorým Mesto Žiar nad Hronom spolufinancuje digitalizáciu kina. Tá sa realizuje vďaka finančnej podpore Audiovizuálneho fondu a predsedu vlády Slovenskej republiky.

Bude aj nové plátno
Podľa Nitrayovej bude nové aj plátno, keďže staré nespĺňa požiadavky na digitálne premietanie. MsKC sa totiž podarilo nájsť sponzora, ktorý daroval peniaze nielen na kúpu plátna, ale aj na ďalšie technické dovybavenie. To pomôže skvalitniť a vylepšiť premietanie v kine.

V kine je teraz tma
„Momentálne kino nepremieta, keďže so starou technikou nemôže premietať nové filmy a o tie staré filmy diváci nemajú záujem. Ale ako alternatívu kino pripravuje tretí ročník festivalu turistických filmov s názvom Expedičná kamera (8. 3.) a tiež realizuje premietanie filmov pre školy podľa ich požiadaviek," dodala Nitrayová.
Žiarske kino, ktoré v súčasnosti digitalizujú, by malo svojich prvých staronových divákov privítať začiatkom apríla. Novú premietaciu techniku by mali totiž v kine namontovať do konca marca.

Zdroj: TASR